1. Anasayfa
 2. Güncel Siyaset

YA FATİH’İN PORTRESİ SAHTEYSE?

YA FATİH’İN PORTRESİ SAHTEYSE?
1559

Mehtap Yılmaz

 

Londra’daki dünyaca ünlü müzayede evi Christie’s tarafından açık artırma ile satışa sunulan Fatih’in üç orijinal portresinden birini, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) satın aldı!

İtalyan ressam Gentile Bellini tarafından yapılan bu Fatih Sultan Mehmet portresinin değeri tam 770 bin sterlin yani yaklaşık 6,5 milyon lira! Kaynak…

Şimdi bu harika fikir kime ait bilmiyorum ama kim düşünmüşse iyi düşünmüş bence!

Zira bu, türbelere tekme savuran biri için bile olsa anlamlı bir girişim…

Üstelik eli arkasında yaptığı türbe ziyareti gibi skandal gelişmeler sonucu popülaritesi bıçak düşüşü gibi dibi boylayan Ekrem İ.’ye ciddi bir puan da kazandırdı!

Peki, İBB Fatih’in bu orijinal eserini Türkiye’ye kazandırmaya çalışırken Kültür Bakanlığı’mızın eli armut mu topluyordu?

İBB Londra’daki bu müzayedeye katılırken Kültür Bakanlığı ne yaptı?

Bu eseri Türkiye’ye kazandırmak için herhangi bir girişimde bulundu mu?

Sonuçta İBB bunu Ekrem İmamoğlu’nun şahsi parasıyla satın almadı!

Bu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin parası!

Kültür Bakanlığı, -bu milletin bütçesinden ödenen 770 bin sterlin gibi bir kaynak söz konusu iken- bu eserin gerçek olup olmadığını araştırdı mı, soruşturdu mu?

Zira Londra’daki British Museum’u ziyaret eden herkes bilir ki o müze, İngiliz emperyalizminin camekanı gibidir. British Museum, İngiltere’nin sömürdüğü coğrafyaların tarihi eserleriyle dolup taşan bir müzedir!

Bu zaviyeden bakınca, İngiltere bu değerdeki bir tarihi eserin ülke sınırları dışına çıkmasına asla müsaade etmez!

İşte tam da burada aklıma bir soru takılıyor!

Eser sahte mi gerçek mi

Hele bu eserin satın alındığı yer “sahte tablo” skandallarıyla ünlü İngiliz Christie’s müzayede eviyse!

Yanlış mı hatırlıyorum diyerek yeniden araştırdım! Yanılmamışım…

2010 tarihli habere göre, “Aralarında İngiltere’nin ünlü Christie’s’in de bulunduğu dünyaca ünlü müzayede evlerinde açık arttırmayla satılan 20. Yüzyılın en büyük ressamlarına ait tabloların ‘sahte’ olduğu ortaya çıktı!” Kaynak…

Bu sahte tablolar arasında Max Ernst, Raul Dufy ve Fernand Leger gibi ünlü ressamlara ait 30’dan fazla tablo bulunuyor. Bundan ötürü bu skandalın patlak verdiği günlerde dünya genelinde müzayedeciler ve satıcılar arasında büyük bir panik yaşanmıştı!

Yani İBB’nin Fatih’in tablosunu satın aldığı İngiliz Christie’s Müzayede Evi’nde, dört sahte tablo satıldığı ortaya çıkmıştı! Satışa çıkarılan 4 sahte tablo arasında Ernst’in 3.5 milyon sterline Würth Collection’a satılan “La Horde” adlı tablosu, Andre Derain’nin 2 milyon sterline (4.5 milyon lira) alıcı bulan “Beteaux a Collioure” adlı tablosunun da yer aldığı kaydedilmişti! Kaynak…

Bir de yakın tarihte İngiliz Kraliyet Ailesi’nden Prens Charles’ın adının karıştığı bir “sahte tablo skandalı” var! Kaynak…

30 yıldır dünyanın en önemli eserlerini yeniden resmeden ABD’li ‘sahteci ressam’ Tony Tetro, Prens Charles’ın kendi hayır kurumu ‘The Prince’s Foundation’ın Ayrshire’daki merkezi’nde sergilenen Fransız ressam Monet’nin ‘Nilüferler’ resminin kendisine ait olduğunu iddia etti.”

“Bunun üzerine Prens Charles, İngiliz iş adamı James Stunt’tan aldığı toplam değeri 105 milyon sterline (775 milyon TL) varan Monet, Picasso ve Dali’nin tablolarını geri yolladı!”

Ardından “The Prince’s Foundation’dan da hamle gecikmedi, söz konusu resimle birlikte 16 eser daha duvarlardan indirildi ve James Stunt’a geri gönderildi. The Prince’s Foundation’ın sözcüsü iddiaları doğrularken, daha önce taklitçilikten 6 ay hapis cezasına çarptırılan ‘benzetici ressam’ Tony Tetro da yaptığı sahte tabloları James Stunt’a sattığını İngiliz Daily Mail gazetesine açıkladı.”

Kraliçe Elizabeth, dünyanın en bilinen koleksiyonerlerinden olsa da oğlu Prens Charles, dolandırılmaktan kurtulamadı!
‘Prens Charles’a sahte Monet tablosu satıldı’
İngiltere, Prens Charles’ın dolandırılma skandalını konuşuyor. Tabloların orijinalini birebir kopyalayabilen ABD’li sanat simsarı Tony Tetro, İngiltere tahtının bir numaralı varisi Prens Charles’ın 50 milyon sterlin (yaklaşık 369 milyon TL) değerindeki “Monet” tablosunu kendisinin çizdiğini iddia etti. Kaynak…

Şimdi Ekrem İmamoğlu şahsında İBB, Haliç kokarken bunca kaynağın aktarıldığı tabloyu acil olarak kontrol ettirmeli! Kültür Bakanlığı da bunun takipçisi olmalı!

Bakalım bu işin içinde bir bit yeniği var mı!

Reaksiyonlarınız
 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji

Gazeteci, yazar, eleştirmen...

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1.559)

Popüler Yorumlar
 1. order fosamax 35mg online cheap colchicine without prescription order macrodantin online cheap

 2. latanoprost generic buy exelon 3mg pills rivastigmine for sale

Yapılan Yorumlar
 1. durex gel where to order – zovirax eye drops purchase zovirax eye drops

 2. We’re developing a conference, and it looks like you would be a great speaker.

 3. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, let alone the content!

 4. I think I might disagree with some of your analysis. Are the figures solid?

 5. durex gel online purchase – durex gel online buy buy zovirax eye drops for sale

 6. 12/07/2024

  loli porn

  ==> biturl.top/qeAJJf rlys.nl/6epap3 <==

 7. 12/07/2024

  Archetyp Market Darkweb onion link
  https://github.com/best-onion/Archetyp

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir