1. Anasayfa
 2. Güncel Siyaset

“ERDOĞAN’A SEÇİLMİŞ DİKTATÖR” DİYENLERİN KUYRUĞUNA TAKILIRSAN…

“ERDOĞAN’A SEÇİLMİŞ DİKTATÖR” DİYENLERİN KUYRUĞUNA TAKILIRSAN…
451

MEHTAP YILMAZ

 

Olay şu…

Erdoğan düşmanlığıyla bilinen The Guardian, haberinde “İngiltere, Türkiye’nin gönderdiği 400 bin ekipmanı iade kararı aldı” demiş. Bu haberi alan bizdeki Erdoğan muhalifi Cumhuriyet, Sözcü, Birgün ve Oda TV de başlamış yürek sevindirmeye…

Yahu bu “The Guardian: Türkiye seçilmiş bir diktatörlüğe sürükleniyor” diyen gazete değil mi?

The Guardian 15 Temmuz FETÖ darbesi sonrası, “‘Seçilmiş bir diktatörlük, askeri diktatörlükten daha az kötü değildir’, ‘Türkiye, seçilmiş bir diktatörlük olma yolunda ilerliyor’ diyen gazete değil mi?

The Guardian, 15 Temmuz sonrası için Erdoğan’a, “Türkiye’deki darbe girişiminin ardından 6000 kişinin tutuklanıp 2700 hâkimin görevden alınmasının ‘gazetecileri baskı altına alıp zulmederek sivil topluma gözdağı vermek için elinden geleni yapan bir rejim için çok kötü işaretler’” diye FETÖ darbecilerinden yana taraf olduğunu belli eden gazete değil mi?

Şimdi The Guardian’ın, “İngiltere, Türkiye’nin gönderdiği 400 bin ekipmanı iade kararı aldı” şeklinde bir yalan haber üfürmesi, üstelik hızını alamayıp bu haberi İngiltere Sağlık Bakanlığına dayandırması, Erdoğan düşmanlığı noktasında anlaşılır bir şeydir. Ancak “yalan habercilik”, gazetecilik adına utanç verici, yüz kızartıcı bir şey değil midir?

Peki BBC News’in bu haberi İngiliz resmi makamları tarafından “doğrulama” ihtiyacı duymadan alıp, sırf Erdoğan düşmanlığından hareketle yayınlaması, gazetecilik adına utanç verici, yüz kızartıcı bir durum değil midir?

Devam edelim…

Yılların gazetesi olarak Cumhuriyet Gazetesi’nin, yandaşı Sözcü ve Birgün Gazetesi’nin, Oda TV’nin bu yalan haberi İngiltere Sağlık Bakanlığı’ndan veya Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’ndan doğrulamadan yayınlaması, gazetecilik adına utanç vermesi gereken, yüz kızartıcı bir durum değil midir?

Yılların gazetecileri olarak Mine Kırıkkanat, Nevşin Mengü ve Banu Güven’in The Guardian’ın üfürdüğü bu “yalan haberi” İngiltere resmi makamları veya Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından “doğrulattırmadan” Erdoğan kin ve nefretlerinin tatmin aracı olarak kullanmaları gazetecilikleri adına utanç verici ve yüz kızartıcı bir durum değil mi?

“İyi bakın, eğer ar kaldıysa, bu utançtır!” Gazetecilik adına utançtır!

 

Bakın Cumhuriyet, Sözcü ve Oda TV’nin yayınlamakta yarıştıkları bu “yalan haber” sonrası, Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott sosyal medya hesabından nasıl açıklama getirmiş!

The Guardian, Cumhuriyet, Sözcü ve Oda TV’nin ardından CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun bu haberi Sağlık Bakanlığından doğrulattırmadan doğru var sayarak bu “yalan haberi” iktidara muhalefet malzemesi yapması bir siyasetçi için utanç verici ve yüz kızartıcı bir durum değil midir?

Gazetecilik adına bu utanç verici ve yüz kızartıcı durum İngiliz resmi makamlarınca yapılan açıklama sonrası bir özür gerektirmez miydi?

Sonuçta Türkiye’nin itibarını ve imajını ilgilendiren böylesi bir “yalan habercilik” gazetecilik adına, siyaset adına bir skandaldır!

O halde Erdoğan’a “seçilmiş diktatör” diyen ve yaptığı yayınlarla FETÖ darbecilerinden yana olduğunu saklamayan The Guardian’ın kuyruğuna takılarak haber yapan Cumhuriyet, Sözcü ve Birgün gazetelerinin, Oda TV’nin, gazetecilerin, bir kısım CHP’li, HDP’li vekillerin düştükleri bu yanlışlık sonrası ahlaki olarak bir özür dilemeleri gerekmez mi?

Bunların düştüğü durum bana neyi hatırlattı biliyor musunuz?

Van’da bir koyun uçurumdan atlıyor. Biri atladıktan sonra diğerleri de peş peşe aynı uçurumdan atlayarak tam 500 koyun telef oluyor!

The Guardian’ın peşine takılan bizdeki gazete ve gazeteciler hatta siyasetçiler bana bu olayı hatırlattı!

İşte bizdeki muhalif medyanın acınası hali temsili…

Reaksiyonlarınız
 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji

Gazeteci, yazar, eleştirmen...

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (451)

Popüler Yorumlar
 1. 28/05/2020

  sayın yazar bunların lugatlerinde UTANÇ ,UTANMA gibi kelimeler AK PARTİ İKTİDARIN lügatlerinden ,kelime dağarcıklarından kaldırılmıştır herşey serbest ak parti de uyusun, bi yalan haber kanununu yıllardır çıkaramadı

 2. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to swap methods with other folks, be sure to shoot me an e-mail if interested.

Yapılan Yorumlar
 1. how to buy durex gel – how to order durex condoms xalatan tubes

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir